Potaknuti temom okruglog stola “Multidisciplinarni pristup u prevenciji nasilja u obitelji” koji je organizirala udruga “Hera” iz Križevaca – http://udruga-hera.info/, željeli bismo skrenuti pozornost na načine postupanja u slučaju nasilja u obitelji kao i svakog drugog oblika nasilja. Zdravstvene ustanove mogu i moraju postupiti sukladno zakonu i zakonskim odredbama po već donesenim protokolima :
Protokol o postupanju u slucaju nasilja u obitelji ( na stranici 13. navedeni su postupci za zdravstvene radnike )
Protokol u slučaju seksulanog nasilja ( na stranici 21. navedeni su postupci za zdravstvene radnike )
Skrećemo Vam pozornost na odredbu članka 8 . Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji ( NN 137/09, 14/10, 60/10 ) gdje je navedeno da su zdravstveni radnici, stručni radnici u djelatnosti socijalne skrbi, obiteljske prevencije i zaštite, odgoja i obrazovanja te stručni radnici zaposleni u vjerskim ustanovama, humanitarnim organizacijama, udrugama civilnog društva u djelokrugu djece i obitelji, obvezni prijaviti policiji ili državnom odvjetništvu počinjenje nasilja u obitelji iz članka 4. Zakona za koje su saznali u obavljanju svojih poslova.
Zbog nepoštivanja navedenih zakonskih odredaba, a u slučaju istražnog postupka, spomenutim Zakonom, člankom 21. je određeno da će se novčanom kaznom u iznosu od najmanje 3.000 kuna kazniti osobe iz članka 8. ovog Zakona koje ne prijave policiji ili državnom odvjetništvu počinjenje nasilja u obitelji za koje su saznale obavljajući svoju djelatnost.
Također, ukoliko dođete do saznanja i izvan Vašeg radnog mjesta o počinjenju bilo kakvog nasilja, molimo Vas da potencijalnoj žrtvi pomognete savjetom o mogućnosti zaštite njezinih prava preko kontakata sa nadležnim službama i institucijama :
– SOS telefon za žrtve nasilja: 048/ 711-077
– Savjetovalište – pravno savjetovanje psihologinje i socijalne radnice: 048/271-335
– e-mail : info@udruga-hera.info
Brošura o postupanju u slučaju nasilja u obitelji ( s poveznicama na protokole o postupanju i na zakonske akte)