U petak, 11. listopada 2024. godine održan je stručni skup Sportmeet, u Križevcima u Razvojno tehnološkom parku, a njime je dotaknut i Svjetski dan mentalnog zdravlja koji je izuzetno povezan i sa ishranom o čemu su govorili vrhunski stručnjaci na ovom skupu.
Na skupu je sudjelovala i bacc. physioth.Melita Kopilović, voditeljica fizikalne terapije u Križevcima koja već nekoliko godina aktivno sudjeluje u radu Svjetske mreže Sportmeeta kao i u aktivnostima koje se provode lokalno u našem kraju a sa svrhom edukacije prevencije i osvještavanja djece, mladih i roditelja te odgajatelja o važnosti fizičke aktivnost.
Kineziolozi, pedagozi, zdravstveni radnici i sportaši iz Križevaca i drugih mjesta iz Hrvatske i Portugala okupili su se na ovom međunarodnom skupu Sportmeet, koji Udruga kineziologa Križevci u suradnji s Pokretom fokolara i međunarodnom mrežom Sportmeeta u Križevcima organizira šesnaestu godinu za redom. Tema ovogodišnjeg skupa bila je utjecaj prehrane na mentalno zdravlje djece i mladih, a tematska predavanja i radionice tijekom dana su vodili stručnjaci i sveučilišni profesori iz Osijeka, Zagreba, Koprivnice i Portugala nutricionistkinja Ana Helena Pinto koja je održala predavanje na temu Nutricionizam i mentalno zdravlje.
Prof. dr.sc.Marija Heffer , Medicinski fakultet sveučilišta u Osijeku održala je iznimno zanimljivo predavanje na temu “Metaboličko zdravlje kao preduvijet uspjeha a prof.dr sc. Renata Barić sa Kineziološkog fakulteta sveučilišta u Zagrebu je progovorila o problemu poremečaja hranjenja sportaša i rekreativaca.
Vrlo konkretne i aktualne teme prožete sa mnogo primjera iz prakse izazvale su veliko zanimanje publike.
Sportmeet je svjetska mreža sportaša, sportskih, zdravstvenih i pedagoških djelatnika, muškaraca i žena svih dobi, kultura, naroda, jezika i vjera, koji sport i kretanje doživljavaju kao nešto važno i pozitivno u sučeljavanju sa samima sobom i s drugima. Potiče ih želja da sportom i zdravim životom doprinesu
izgradnji ujedinjenog svijeta. Sačinjavaju je razne kategorije: sportaši najrazličitijih disciplina, sportaši amateri, ljubitelji prirode i tjelesne aktivnosti u prirodnom okružju, pedagoški djelatnici, treneri, učitelji i profesori tjelesne i zdravstvene kulture, odgojitelji u vrtićima i učeničkim domovima, studenti i diplomanti različitih grana vezanih uz sportske aktivnosti, zdravstveni djelatnici raznih specijalnosti s područja prehrane, rekreacije i sporta, mjeritelji vremena, suci, povjerenici natjecanja, voditelji i menadžeri sportskih društava i struktura, sportski novinari i djelatnici u medijima, javni i privatni upravitelji sportskih institucija, kao i sve druge osobe profesionalno i kulturalno povezane uz sportsku i edukativnu aktivnost.